|
|
Львівський національний аграрний університет
Львівський національний аграрний університет
Бізнес-план
по утриманню молочного
поголів’я у фермерському господарстві
Виконавці:
к.е.н.
Біляк Н.І.,
к.е.н.
Мартинюк В.М.,
асистент
Пархуць М.Р.
Дубляни 2012
Резюме
Даний
бізнес-план розроблений з метою створення фермерського господарства та
отримання інвестицій в сумі 1444,4 тис. грн.
Основним видом
діяльності господарства буде виробництво молока.
В господарстві
планується утримуватись 50 корів молочного стада. Наростання потужності буде
здійснюватися протягом п’яти років.
Фермерське господарство буде
працювати на внутрішньому регіональному ринку збуту молока.
Згідно
проведених економічних розрахунків і можливостей приміщень для утримання тварин
доцільно закупити 50 телиць молочного напряму продуктивності по ціні 20 грн. за
1 кг живої маси, вагою 350 кг, що в грошовому виразі буде становити 350,0 тис.
грн.
При
запланованій потужності фермерське господарство в керованому сегменті ринку,
яка складає 0,05% від вибраного сегменту, зможе реалізувати 285 тонн молока в
рік.
Підприємство
буде реалізувати молоко по середньорічній ціні 298 грн. за 1 ц і отримає 849,3
тис. грн. грн., що при повній потужності забезпечить підприємству 108,7 %
рентабельності. Такі розрахунки свідчать про те, що інвестиційні кошти в сумі
1444,4 тис. грн. окупляться на четвертому році проекту.
Прогнозований вид діяльності
забезпечує високий рівень рентабельності, передбачає стислі терміни
нагромадження чистого прибутку, достатнього для погашення кредиту і збереження
при цьому великого запасу фінансової стійкості.
Бізнес-план викладено на 13
сторінках, містить 11 таблиць.
2.
Аналіз ринку
Ринок молока та
молокопродуктів є складовою споживчого ринку Львівської області, тобто молочна
галузь безпосередньо виходить на кінцевого споживача. Тому, здійснюючи
розрахунки перспектив розвитку галузі, необхідно насамперед передбачити зміни у
чисельності населення.
Таблиця
2.1.
Динаміка
показників реалізації молока у Львівській області
|
Показники
|
2008
|
2009
|
2010
|
2010 р. у % до 2008 р.
|
|
Реалізовано молока та молокопродуктів у перерахунку на
молоко всього, тис. тонн
|
19,2
|
20,6
|
18,9
|
98,4
|
|
Частка Львівської області у загальному обсязі реалізації
молока України, %
|
1,5
|
1,0
|
0,9
|
-0,6 п
|
|
Ціна реалізації 1 ц молока, грн.
|
201,33
|
184,96
|
272,24
|
135,2
|
|
Споживання молока на особу в рік, кг
|
233,9
|
218,2
|
210,5
|
89,9
|
|
Фонд споживання молока та молочних продуктів, тис. тонн
|
597,9
|
556,8
|
536,1
|
89,7
|
Аналізуючи тенденції
розвитку ринку молока, слід відмітити, що обсягу реалізованої товаровиробниками
Львівщини продукції явно не вистачає для задоволення потреб споживачів та
сировинних потреб молокопереробних підприємств. Так, із 142,6 тис. тонн молока,
яке надійшло на переробні підприємства Львівщини, лише 13,2% було вироблено в
межах області. Тому проектне фермерське господарство з легкістю займе
незаповнену ринкову нішу.
За цінами реалізації
продукції найкращими каналами збуту є ринок (базар, лотки, ятки), однак,
розглядаючи специфіку даного каналу зрозумілим стає те, що тут існує невелика
можливість реалізувати значні обсяги продукції, тому актуальними і надалі
залишатимуться заготівельні організації, серед яких на Львівщині можна
визначити:
ВАТ “Львівський ММЗ”
ТзОВ “Львівський ММК”;
ВАТ
“Бродівський завод СЗМ”;
ВАТ “Буський молочний завод”;
ВАТ “Жидачівський сирзавод”;
ВАТ “Рава-Руський маслозавод”;
ЗАТ “Галичина”, м. Радехів;
ВАТ “Самбірський молокозавод”;
СП “Скомекс”, Сокальського району;
На ринку
сільськогосподарської продукції існує кілька виробників аналогічної продукції.
Тому, дуже важливо знати, хто саме та в якому обсязі виробляє таку ж продукцію,
за якими цінами вона продається та чи користується вона попитом? Основними
завданнями дослідження як конкурентів, так і ринку в цілому є виявити які
заходи потрібно вжити підприємству для того, щоб завоювати чи підтримати високу
конкурентоспроможність.
Існує багато джерел
інформації щодо діяльності конкуруючих фірм: рекламні проспекти, щорічні звіти,
огляди в комерційній періодиці, торгові виставки, ярмарки. Крім того, вивчення
діяльності конкурентів повинно спиратися на оперативні джерела інформації, в
тому числі на відомості, отримані від споживачів, експертів ринку, з державних
правових та комерційних установ. Важливий метод отримання даних про діяльність
конкурентів – опитування споживачів.
На сьогодні для фермерського
господарства щодо організації виробництва молока основними конкурентами є ті
агроформування, які за спеціалізацією та обсягами виробничих ресурсів є
подібними, або перебувають в одній групі.
Вказані господарства
мають в основному, зерново-молочний напрям, де утримується приблизно 50 гол
корів. З цієї групи найбільшим господарством є господарство №3, де щороку
утримується 70 голів корів молочного напряму, тобто для фермерського
господарства дане господарство є найбільш активним конкурентом.
Таблиця 2.2
Потенційні переваги і недоліки
фермерського господарства перед конкурентами на ринку
|
Оціночні фактори
|
Проектне фермерське господарство
|
Підприємство №1
|
Підприємство №2
|
Підприємство №3
|
|
Собівартість
|
3
|
5
|
4
|
4
|
|
Якість
|
5
|
5
|
4
|
4
|
|
Доставка
|
5
|
4
|
5
|
3
|
|
Репутація
|
5
|
5
|
4
|
4
|
|
В середньому
|
4,5
|
4,8
|
4,3
|
3,8
|
* Примітка:
оцінювання здійснювалось за 3-5-ти бальною шкалою: «3» - посередньо; «4»
-добре; «5»-дуже добре.
Повна інформація про
конкуренцію на ринку продукції скотарства подана в табл. 2.3.
Таблиця
2.3
Підсумковий аналіз конкурентів
фермерського господарства на ринку продукції
|
Питання
|
Характеристика та оцінка фактичного стану
справ
|
Прогноз та стан справі, оцінка показників та
дії щодо покращення
|
|
1
|
2
|
3
|
|
Хто
основні конкуренти вашого підприємства на кожному сегменті?
|
підприємство-конкурент
№1,
підприємство-конкурент
№2,
підприємство-конкурент
№3
|
Для
покращення позиції на ринку необхідно удосконалювати виробництво
|
|
Які
методи конкурентної боротьби вони використовують?
|
Проводять
рекламу, зменшують ціни, шукають вигідні ринки
збуту
|
Зменшити
собівартість і
Збільшити
продуктивність
|
|
Які
перспективи розвитку конкуренції?
|
Конкурентна
боротьба має тенденції до зростання
|
Постійно
підвищувати
Конкурентоспроможність
продукції
|
|
Які
в конкурентів: цінова політика, якість товарів?
|
Ціна
нижча, але якість товарів не достатня
|
Підвищити
якість і знизити ціну продукції
|
|
1
|
2
|
3
|
|
По відношенню дояких конкурентів ваші дії успішні?
|
підприємство-конкурент №2
|
За рахунок нових технологій знизити собівартість
|
|
Чи
можна поширити цей досвід на інших конкурентів?
|
Певні
елементи можна використати
|
Потрібно
проводити постійний аналіз конкурентів
|
|
Чи
відповідають вимоги конкурентів таким вимогам продукції як: споживчі
властивості, колір, смак?
|
Продукція
конкурентів
не
повністю задовільняє всі вимоги
|
В
господарстві планується подальше підвищення якості продукції
|
|
Яка
можлива реакція конкурента на:
-
Зміну
ціни
-
Збільшення
частки
-
Ринку
підприємства?
|
Будуть
намагатись повторити дії
|
Стабільна
пропозиція господарства на ринку
|
|
Що
відомо про технологію виробництва конкурентів?
|
Технологія
є не зовсім застарілою, але не має можливості обновити через брак коштів
|
Планується
запровадити нові технології
|
|
Які
офіційні дані конкурентів про прибутки ї збитки?
|
Діяльність
конкурентів не є докінця відомою
|
Провести
аналіз діяльності конкурентів
|
|
Як
вони рекламують свої товари?
|
Недостатня
реклама через брак коштів
|
Збільшити
витрати на рекламу
|
|
Як
вони підбирають собі менеджерів?
|
Менеджери
залишилися зі «старих» кадрів
|
Збільшити
частку висококваліфікованих молодих спеціалістів
|
|
Яка
в них ситуація щодо постачання та комплектуючих?
|
Наявні
постійні постачальники
|
Пошук
постачальників, які пропонують високоякісні матеріали за нижчими цінами
|
|
Які
комерційні результати їхньої діяльності на виставках та ярмарках?
|
Рідко
беруть участь у виставках і ярмарках
|
Планується
постійна участь на виставках і ярмарках
|
Отже, якщо фермерське
господарство для організації виробництва і реалізації продукції використає всі
свої можливості та потенціал, воно має великі шанси отримати хороші конкурентні
позиції на регіональному ринку молока.
3.
Характеристика підприємницької діяльності
Фермерське господарство
реєструється Постановою голови районної адміністрації. Господарство є
самостійною господарською одиницею з правом юридичної особи, утворено сім'єю з
метою виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції, переробки
сільськогосподарської сировини, торгово-закупівельної діяльності.
Основним
видом діяльності є виробництво молока, крім того, додатково буде отримано приплід
та побічна продукція – гній. Технологічний цикл виробництва здійснюється
протягом календарного року. Кормовою базою для молочного стада корів є
пасовищні угіддя, частково посівні площі. Технологія роздачі кормів, очищення
приміщень, доїння – механізована. Кінцевим продуктом господарства є охолоджене
молоко згідно стандарту.
4.
Управління і власність
Проектоване підприємство
буде створене і функціонуватиме у формі фермерського господарства. Перевагами
вибору даної юридичної форми є спрощена система оподаткування та незначні
витрати на управління. Позитивним є також те, що підприємство сплачуватиме
фіксований сільськогосподарський податок. Керівництво господарством
здійснюватиме власник ФГ, він же ж, з метою економії коштів, виконуватиме
функції менеджера зі збуту продукції та тракториста-машиніста. Трудовий
колектив складатиме сім'я фермера, за необхідності залучатимуться сезонні
працівники. Ветеринарні, зоотехнічні та інші послуги надаватимуться
відповідними структурами на договірній основі.
5.
Планування діяльності
Організація
галузей сільськогосподарського виробництва на підприємстві базується відповідно
до завдань поставлених перед ним, виходячи з потреб і попиту на ринку та
внутрігосподарських потреб галузі.
Для повноцінного
функціонування господарству доцільно мати земельний наділ площею 160 га (у розрахунку 3,2 га на 1 корову). Будівля корівника цегляна, площею 400 м кв. (40х10), з прибудовами, фундамент кам'яний, перекриття дерев'яні, дах шиферний. Приміщення
корівника обладнано водопроводом від артезіанської свердловини, каналізацією,
вентиляцією, опалюванням, освітленням. Приміщення розташоване на території
колишнього сільськогосподарського підприємства і потребує незначного ремонту з
метою забезпечення всіх санітарно-технічних вимог.
Утримання
корів безприв’язно-боксове з кормовим столом. Видалення екскрементів
проводиться скреперною установкою, що значно зменшує затрати праці. Екскременти
зберігаються у гноєсховищі, яке розміщене на заданій відстані від корівника.
Перемішування і видалення екскрементів можна здійснюється фекальним насосами.
Додавання води у гноєсховище проходить частково за рахунок змиву підлоги,
миття технологічного обладнання, а також зливається вода, яка використовується
доїльною установкою.
Таблиця
5.1.
Характеристика основних
приміщень і виробничих зон
|
|
Назва приміщення,
секції
|
Площа, м
|
|
1
|
Молочний блок
|
22,00
|
|
2
|
Службове приміщення
|
10,00
|
|
3
|
Доїльний зал
|
40,00
|
|
4
|
Бокси для отелення і
осіменіння
|
10,00
|
|
5
|
Секція дійних корів
|
157,50
|
|
7
|
Клітки для утримання телят до 20 діб
|
16,80
|
|
8
|
Технологічний проїзд
|
108,50
|
|
9
|
Профілакторій для телят
|
24,60
|
|
10
|
Коридор
|
10,60
|
При цих розмірах
розміщено доїльно-молочний блок, в який входить доїльний зал з доїльною
установкою типу УДЕ-16 “Ялинка”
(2×4) фірми “Westfalia Surge”, повною автоматизацією і комп’ютеризацією
процесу доїння.
Кормоприготування і
роздавання кормів здійснюватиметься на основі подрібнювача-змішувача-роздавача
ИСРК-12Г з безпосередньою видачею корму на кормовий стіл.
Стаціонарний кормоцех
відсутній, замість нього "кормоцех на колесах".
Таблиця
5.2.
Рекомендований перелік технологічного обладнання для
забезпечення комплексної механізації і автоматизації для обслуговування 50
голів молочного поголів’я
|
Операція
|
Назва технологічного обладнання
|
Марка
|
Ціна, грн
|
К-сть, шт
|
|
Утримання безприв'язне
|
Бокси
|
ОС 00.000
|
20800
|
2
|
|
Прибирання екскрементів
|
Скреперна
установка
|
УСГ-4
|
30600
|
2
|
|
Приготування кормів,
змішування і роздавання
|
навантажувач- побрібнювач-
змішувач- кормороздавач
|
ИСРК-12Г
|
263000
|
1
|
|
Доїння у доїльному залі
|
Доїльна установка (організація
2x4
|
УДЕ-16
|
126000
|
3
|
|
Охолодження молока і
зберігання
|
Танк-охолодник-термос
|
РПО-1,5
|
94500
|
1
|
|
|
Холодильна
установка
|
МХУ-8С
|
54000
|
1
|
|
Очищення молока,
сепарування
|
Сепаратор-очисник
|
Г9-ОСП
|
30000
|
1
|
|
|
Вага
|
РП-150Ц 13 Т
|
1100
|
1
|
|
|
Насос
молочний
|
НМУ-6
|
2000
|
2
|
|
|
Насос
для води
|
ВКС - 2/6
|
1990
|
1
|
Вартість обладнання для
забезпечення комплексної механізації і автоматизації для молочної ферми на 50
корів становить 929390 грн.
Для організації виробничих
процесів необхідно залучити таку кількість працівників:
Таблиця 5.3.
Рекомендований склад персоналу для
обслуговування 50 голів молочного поголів’я
|
1
№ Посада
|
К-сть працівників
|
Зарплата
|
|
1.
|
Бухгалтер-обліковець
|
1
|
1200
|
|
2.
|
Пастух
|
1
|
1100
|
|
3
|
Тракторист-машиніст
|
1
|
2240
|
|
4
|
Доярка
|
2
|
1960
|
|
5
|
Сторож
|
1
|
1080
|
Фінансовий потенціал
господарства не дозволяє йому на постійній основі утримувати постійних
працівників на посадах ветлікаря, зоотехніка, техніка по штучному осіменінні,
майстра-наладчика, тому працівники, які надають ці послуги будуть залучатися по
мірі необхідності на договірній основі.
Важливим
фактором підвищення продуктивності тварин є забезпечення їх повноцінними і
збалансованими кормами власного виробництва.
Для забезпечення ефективності ведення галузі, пропонується закупівля 50
голів племінних телиць за ціною 20 грн. за 1 кг живої маси, вагою 350 кг, що в грошовому виразі буде становити 350,0 тис. грн.
Продуктивність
сформованого стада корів молочного напрямку продуктивності планується на рівні 6000 кг молока на корову в рік.
Виходячи
з того, що вартість річного кормового раціону для 50 корів становить 203537,9 грн., на виробництво 1 т молока необхідно
витратити 678,46 грн.
Таблиця 5.4
Розрахунок
вартості річного кормового раціону на виробництво молока в проектованому
господарстві
|
Вид кормів
|
Необхідна
кількість, т
|
Собівартість виробництва 1 т, грн.
|
Витрати, грн.
|
|
Озима пшениця
|
28,1
|
617,1
|
17340,5
|
|
Ярий ячмінь
|
35,2
|
659,4
|
23210,9
|
|
Кукурудза
|
29,3
|
589,6
|
17275,3
|
|
Силос
|
517,7
|
99,2
|
51355,8
|
|
Горох
|
17,6
|
997,4
|
17554,2
|
|
Шрот соєвий
|
5,9
|
4300
|
25370,0
|
|
Сіль кухонна
|
1,2
|
800
|
960,0
|
|
Зелені корми
|
567,7
|
51,7
|
29350,1
|
|
Сінаж
|
30,5
|
144,6
|
4410,3
|
|
Сіно
|
30,9
|
540,8
|
16710,7
|
|
Всього
|
|
|
203537,9
|
Основною продукцією
молочного скотарства у спеціалізованих підприємствах є молоко, товарність якого
сягає 85-90 %, а його частка у структурі товарної продукції - близько 75 %.
Річний дохід модельного
підприємства від реалізації молока молокопереробним підприємствам наведений у
табл. 5.5.
Таблиця 5.5
Річний
дохід від реалізації молока у проектованому господарстві
|
Показники
|
Од. виміру
|
Значення
|
|
Кількість корів
|
гол.
|
50
|
|
Середня продуктивність корів на рік
|
кг
|
6000
|
|
Валовий річний надій молока
|
т
|
300
|
|
Рівень товарності молока
|
%
|
95
|
|
Обсяг реалізації молока
|
т
|
285
|
|
Ціна реалізації молока
|
грн./т
|
2980,0
|
|
Дохід від реалізації молока
|
тис. грн.
|
849,3
|
Окрім
того господарство отримуватиме дохід від реалізації приплоду, а саме телят
20-денного віку, за ціною 700 грн. за 1 голову.
Показник
середньої продуктивності корів (6000 кг), а ціна реалізації - це середня ціна
реалізації молока у Львівській області у 2011 році (без урахування ПДВ,
бюджетних дотацій і доплат).
6.
Фінансове планування
Фінансова
стратегія фермерського господарства полягає у підвищенні доходності
господарства. Протягом запланованого періоду основним джерелом надходження коштів
від реалізації молока, а основним напрямком витрат на виробництво, обов’язкова
сплата податків та фінансування інших запланованих програм.
Таблиця 6.1
Розрахунок поточних витрат проекту, тис грн
|
Статті витрат
|
Сума витрат по кварталах за 1 рік
|
Сума витрат за 2 рік
|
Сума витрат за 3 рік
|
Сума витрат за 4 рік
|
Сума витрат за 5 рік
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
Корми
|
61,5
|
44,7
|
35,8
|
61,5
|
203,5
|
203,5
|
203,5
|
203,5
|
|
Енергоносії
|
5,1
|
3,7
|
3,3
|
5,1
|
17,2
|
17,2
|
17,2
|
17,2
|
|
Роботи
та послуги
|
4,5
|
4,6
|
4,6
|
4,5
|
18,2
|
18,2
|
18,2
|
18,2
|
|
Інші
матеріальні витрати
|
3,6
|
3,6
|
3,7
|
3,6
|
14,5
|
14,5
|
14,5
|
14,5
|
|
Заробітна
плата
|
28,7
|
28,7
|
28,7
|
28,7
|
114,8
|
114,8
|
114,8
|
114,8
|
|
Загальновиробничі
витрати
|
9,6
|
9,5
|
10,1
|
9,6
|
38,8
|
38,8
|
38,8
|
38,8
|
|
в
т. ч амортизація
|
7,4
|
7,3
|
8,1
|
7,4
|
30,2
|
30,2
|
30,2
|
30,2
|
|
Всього
|
113
|
94,8
|
86,2
|
113
|
407,0
|
407,0
|
407,0
|
407,0
|
Отож, згідно проведених
розрахунків розмір поточних витрат для утримання 50 голів молочного стада
протягом першого року становитиме 407 тис. грн. Оскільки згідно проекту
кількість поголів’я молочного стада залишатиметься незмінною, то поточні
витрати також не змінюватимуться.
Оскільки метою
виробничої програми є визначення рівня прибутковості запланованого бізнесу та
оцінка ефективності основних виробничих і оборотних фондів, то на підставі вже
відомих грошових надходжень та виробничих витрат розрахований прибуток та
рівень рентабельності становитиме.
Таблиця 6.2.
Показники прибутковості проекту
|
Показник
|
Сума
за 1 рік
|
Сума за
2 рік
|
Сума за
3 рік
|
Сума за
4 рік
|
Сума за
5 рік
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
Обсяг реалізації,т
|
57,0
|
85,5
|
99,7
|
42,8
|
285,0
|
285,0
|
285,0
|
285,0
|
|
Ціна реалізації 1 т молока, грн.
|
2795
|
2571
|
3229
|
3462
|
2980,0
|
2980,0
|
2980,0
|
2980,0
|
|
Виручка від реалізації молока, тис.
грн.
|
159,3
|
219,8
|
321,9
|
148,2
|
849,3
|
849,3
|
849,3
|
849,3
|
|
Виручка
від реалізації приплоду, тис.грн
|
-
|
-
|
-
|
-
|
33,6
|
33,6
|
33,6
|
33,6
|
|
Виробнича
собівартість, тис. грн.
|
113
|
94,8
|
86,2
|
113
|
407,0
|
407,0
|
407,0
|
407,0
|
|
Валовий
прибуток, тис. грн.
|
46,3
|
125
|
235,7
|
35,2
|
475,9
|
475,9
|
475,9
|
475,9
|
|
Рівень
рентабельності, %
|
41,0
|
131,9
|
273,4
|
31,2
|
116,9
|
116,9
|
116,9
|
116,9
|
Для впровадження проекту
необхідно 1444,4 тис. грн. З яких 56,8%, або 820,4 тис.грн буде залучена за
рахунок власних коштів, а решта 624 тис.грн необхідних інвестицій планується
залучити за рахунок банківського кредиту.
В сучасних умовах
український фермер може розраховувати на середньостроковий кредит терміном до
восьми років. Середня відсоткова ставка за банківський кредит становить 19,5%.
Згідно програми
підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення
кредитів фермерське господарство може розраховувати на компенсацію в розмірі
подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє на дату
нарахування відсотків за користування кредитами, тобто, якщо за документами
фермерське господарство берете кредит під 19,5% річних, то на ділі заплатить
трохи більше п’яти відсотків.
Таблиця
6.3
Розрахунок фінансових витрат,
тис. грн.
|
Показник
|
Сума за 1 рік
|
Сума за
2 рік
|
Сума за
3 рік
|
Сума за
4 рік
|
Сума за
5 рік
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
Погашення кредиту
|
19,5
|
19,5
|
19,5
|
19,5
|
78
|
78
|
78
|
78
|
|
Сплата відсотків за кредит
|
9,35
|
9,35
|
9,35
|
9,35
|
32,8
|
28,1
|
23,4
|
18,7
|
|
Разом фінансові витрати
|
28,85
|
28,85
|
28,85
|
28,85
|
110,8
|
106,1
|
101,4
|
96,7
|
Таблиця
6.4.
Розрахунок
чистих грошових потоків, тис. грн
|
Показник
|
Початко-вий період
|
Сума за 1 рік
|
Сума за
2 рік
|
Сума за
3 рік
|
Сума за
4 рік
|
Сума за
5 рік
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
|
Інвестиції на придбання обладнання
|
929,4
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
|
Ремонт приміщення
|
115
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
|
Інвестиції на придбання молочного
поголів’я
|
400
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
|
Поточні
витрати
|
-
|
113
|
94,8
|
86,2
|
113
|
407,0
|
407,0
|
407,0
|
407,0
|
|
Фінансові
витрати
|
-
|
28,85
|
28,85
|
28,85
|
28,85
|
110,8
|
106,1
|
101,4
|
96,7
|
|
Всього витрат
|
1444,4
|
141,85
|
123,65
|
115,05
|
141,85
|
517,8
|
513,1
|
508,4
|
503,7
|
|
Виручка
від реалізації молока
|
-
|
159,3
|
219,8
|
321,9
|
148,2
|
849,3
|
849,3
|
849,3
|
849,3
|
|
Виручка
від реалізації приплоду
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
33,6
|
33,6
|
33,6
|
33,6
|
|
Всього
надходжень
|
-
|
159,3
|
219,8
|
321,9
|
148,2
|
882,9
|
882,9
|
882,9
|
882,9
|
|
Чистий
грошовий потік
|
-1444,4
|
17,45
|
96,15
|
206,85
|
6,35
|
365,1
|
369,8
|
374,5
|
379,2
|
|
Коефіцієнт
дисконтування
|
1
|
0,9809
|
0,9622
|
0,9439
|
0,9259
|
0,8573
|
0,7938
|
0,735
|
0,6806
|
|
Дисконтований
чистий грошовий потік
|
-1444,4
|
17,1
|
92,5
|
195,2
|
5,9
|
313,0
|
293,5
|
275,3
|
258,1
|
|
в т.
ч. наростаючим підсумком
|
-1444,4
|
-1427,3
|
-1334,8
|
-1139,5
|
-1133,6
|
-820,6
|
-527,1
|
-251,8
|
6,2
|
Таким чином, за
проектованих умов інвестиції зможуть окупитись на п’ятому році проекту.
7.
Оцінка можливих ризиків
Для господарства
джерелами ризику можуть бути: поява нових конкурентів, недостатній рівень
кваліфікації залучених працівників, зміна системи оподаткування, інфляційні
процеси, зміна валютних курсів, стихійні лиха.
При виникненні такого
ризику,
як втрата частини ринку, господарству необхідно прискореними темпами шукати
нові ринки збуту. Для цього доцільно постійно підвищувати
конкурентоспроможність сільськогосподарської продукції.
Для того, щоб технологія
виробництва не стала застарілою господарство повинно слідкувати за всіма
новинками і нововведеннями у галузі тваринництва, при потребі закуповувати
сучасне обладнання господарство повинно всіма способами
не відставати від своїх конкурентів. Проблеми які можуть стати на заваді
інтересів господарства можуть бути:
•
недосконала система оподаткування;
•
кредитна політика в галузі сільського
господарства;
•
стихійні лиха.
Одним із головних
ризиків проекту - зниження обсягів виробництва продукції під впливом природних факторів.
Щоб застерегтись від
цього ризику господарство повинно укласти страховий контракт, за яким страхова
компанія бере на себе зобов'язання сплатити компенсацію у випадку коли
станеться непередбачувана подія, що завдасть шкоди. За це господарство буде
сплачувати страхові внески.
Керівництво, спеціалісти
та апарат управління нагромадили певний досвід роботи в ринкових умовах, мають
навики запобігання кризових ситуацій і невиправданих ризиків.
|